Kodėl turiu valyti kaminą?

Žemiau yra pateiktos tik kelios pagrindinės priežastys, kodėl svarbu, kad kaminas būtų švarus.

  • Siekiant išvengti gaisro kamine. Pagal priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenis 2016 metais Lietuvoje kilo 250 kaminų gaisrų, kurių buvo galima išvengti. Išvalę kaminą, ženkliai sumažinsite kamino gaisro riziką. Mažiau negu 25% drėgnumo medienos kūrenimas taip pat sumažina gaisro riziką.
  • Saugant savo ir šeimos narių sveikatą. Kvėpavimas kieto kuro ar dujų smalkėmis gali sukelti kvėpavimo sutrikimus. Esant švariam dūmtraukiui, būsite tikri, kad šios pavojingos smalkės nepatenka į kambarį.
  • Išvengsite kamino užakimo. Kiekvieną kartą kūrenant kieto kuro šildymo prietaisą suodžių ir dervų apnašos nusėda ant kamino. Nevalant šių apnašų, jos palaipsniui mažina dūmtakio dydį ir trauką. Kuomet dūmtakis yra per siauras, dūmai pradeda skverbtis į kambarį ir gali sukelti dirginimą bei gaisrą.
  • Pašalinių objektų pašalinimas. Dūmtraukio išvalymas taip pat užtikrina pašalinių objektų, kurie galėjo patekti į kaminą pavyzdžiui paukščių lizdai, aptrupėjusios plytos ar mūras, voratinkliai ir pan., pašalinimą, kas taip pat trukdo smalkėms pasišalinti per kaminą.

Kaip dažnai reikia valyti kaminą?

Tai priklauso nuo to, kokį kurą ir kaip dažnai kūrenate. Rekomenduojama:

  • Kietas kuras – sezono pradžioje ir pabaigoje, jeigu tai pagrindinis šildymosi šaltinis kas tris mėnesius sezono metu;
  • Dujos – vieną kartą per metus.

Kokie yra rotorinio valymo privalumai, palyginus su įprastu valymu?

Įprastai valant kaminus, gali būti nevisiškai pašalintos priaugusios suodžių ir kreozoto apnašos. Rotorinis valymas tampa vis populiaresnis tarp profesionalių kaminkrėčių. Šiame valyme naudojama besisukanti galvutė su nailoniniais šeriais, kuri yra per kotus pajungta prie gręžtuvo, tokiu būdu pasiekiant apie 1500 apsisukimų per minutę. Rotorinio valymo sistema yra daug efektyvesnė siekiant pašalinti įsisenėjusias dervų ir kreozoto apnašas. Išsamesnė informacija apie rotorinį valymo rinkinį.

Kas atsitiks, jeigu kūrensiu neišdžiuvusias malkas?

Visada reikia vengti drėgnų malkų kūrenimo, nes degdama neišdžiuvusi mediena išskiria drėgnus dūmus, kurių kondensatas nusėda ant vidinių kamino sienelių ir tampa kietomis dervų nuosėdomis, kurias pašalinti itin sunku, o susidarius pakankamam šių apnašų kiekiui gali įtakoti didelį kamino gaisrą. Kūrenant drėgnas malkas išgausite mažiau šilumos, taip pat padidėja kibirkščiavimas. Siekiant išvengti drėgnų malkų kūrenimo, rekomenduojame įsigyti medienos drėgmės matavimo prietaisą. Patariama kūrenti sausesnes negu 25% drėgnumo malkas. Jei vis tik tenka kūrenti drėgnas malkas, naudokite „Vitaminus“ kietam kurui. Ši priemonė efektyviai pagerina drėgnos medienos degimą: iš „vitaminų“ išsiskyrusios katalitiškai veikiančios medžiagos padidina degimo temperatūrą ir dėl to greičiau atskiriamas medienoje likęs vanduo bei išskiriama mažiau suodžių.

Kas sukelia kamino gaisrą?

Dažniausios kamino gaisro priežastys yra:

  • Per retas valymas;
  • Drėgno kuro naudojimas;
  • Netinkamos galios šildymo prietaiso naudojimas;
  • Kūrenimas per naktį;
  • Be priežiūros paliktas šildymo prietaisas;
  • Skalbinių džiovinimas ant šildymo prietaiso.